menu

6.3 C
Czech
Úterý 15. října 2024

Marek Zadina rezignoval na post trenéra Pardubic

Hokejové Pardubice zažívají další otřes. Po nečekané rezignaci hlavního trenéra Marka Zadiny zůstává tým bez kouče. Vedení klubu nebylo připraveno na takový vývoj situace a momentálně jedná o tom, kdo Zadinu nahradí.

ANALÝZA: Ukrajinci už často při rozeznění sirén nevyhledávají úkryt, válka je změnila

Kvílení sirén se stalo na Ukrajině stejně běžným zvukem jako zvuky hromadné dopravy či stavebních prací. Když se rozezní, pro civilisty to znamená jediné. Buď rychle vyhledají úkryt, nebo už možná nikdy svůj domov neopustí. Přesto mnoho Ukrajinců varování sirén apaticky ignoruje, nebo se snaží vyhodnotit situaci.

Reklama

Začátek války na Ukrajině se skládal z hromadného a koordinovaného útoku pozemních, vzdušných, námořních a dělostřeleckých sil ruské armády. Jakmile však obránci nepřítele zatlačili od hlavního města Kyjev a dalších oblastí, přišla změna taktiky.

Rusové začali ostřelovat a bombardovat civilní infrastrukturu. Rakety, dělostřelecké granáty a klouzavé bomby proměnily řadu ukrajinských měst v ruiny. Od začátku války se na Ukrajině rozezněly sirény celkem 40 000krát ve dne i v noci.

Jakmile se rozezní zvuk sirén, volba mezi úkrytem a setrváním na místě často znamená rozdíl mezi životem a smrtí. Pokud není včas aktivována protivzdušná obrana, může se přežití podle webu The Kyiv Independent scvrknout na čisté štěstí.

Rusko míří na civilní infrastrukturu cíleně. Jde o strategii šíření strachu a teroru, kdy se snaží rozpoutaným peklem, mezinárodním společenstvím považovaným za genocidu, ukrajinskou bojovnou náturu zlomit a přimět kyjevský režim kapitulovat.

Počet civilních obětí je zřejmě velký, avšak Kyjev i Moskva uvádějí odlišná čísla a jejich pravost nelze nezávisle ověřit. Zapojení Ukrajiny do odporu je navíc tak obrovské, že často není možné rozeznat civilisty od vojáků.

Data poskytují i soukromí pozorovatelé, ale jejich čísla mohou být značně podhodnocená, což sami přiznávají. Jiná čísla udává Organizace spojených národů (OSN), jiná oficiální ukrajinské zdroje, a Rusko rovnou odmítá útoky na civilisty a civilní oběti.

Mrtví v číslech

Tyto statistiky nezahrnují počet mrtvých vojáků. Vysoký komisař OSN pro lidská práva (OHCHR) 10. května 2024 ověřil smrt 10 956 ukrajinských civilistů. Sám ovšem uznal, že tohle číslo bude pravděpodobně mnohem vyšší.

Ještě mnohem vyšší číslo poskytla Monitorovací mise OSN na Ukrajině (HRMMU), i když zahrnuje i raněné. Od začátku ruské invaze v únoru 2022 do letošního května si podle ní válka vyžádala celkem 32 100 obětí na ukrajinských civilistech.

Zranění utrpělo 21 154 ukrajinských civilistů. Zemřelo 5238 mužů a 3217 žen. V případě 1883 ostatků se nepodařilo určit pohlaví. V důsledku ruské agrese zemřelo také nejméně 608 dětí, upozornila mise ve zprávě.

Na Ukrajině zemřelo nebo bylo zraněno celkem 2000 dětí, upozornil rovněž v květnu Dětský fond OSN (UNICEF). To se rovná dvěma dětským obětem každý den války. I tohle číslo bude podle fondu mnohem vyšší, evidoval totiž jen ověřené oběti.

Ukrajinská média čerpající z oficiálních veřejných údajů, i vláda ovšem hovoří o mnohem vyšších číslech. Bývalý ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov už loni v březnu mluvil o až 100 000 obětech ruské agrese. Moskva naopak jakékoli civilní oběti popírá.

Nejčastěji umírají civilisté na ukrajinském území (tedy území neokupovaném Ruskem). Zhruba devět z deseti úmrtí má na svědomí výbušná munice jako dělostřelecké granáty, řízené a balistické střely a letecké údery.

Navzdory tomu mnoho Ukrajinců dokonce v silně ostřelovaných městech, jako je Charkov, Oděsa nebo Kramatosk, často nehledá úkryt v protileteckém krytu nebo na jiných místech, když se rozezní sirény předznamenávající smrtelné nebezpečí.

Přijetí pomíjivosti  

Rozhodnutí neskrýt se při ostřelování se může lišit člověk od člověka. Mnohdy záleží na tom, kde se lidé zrovna nachází, jestli jsou sami nebo s rodinou a jaká je denní doba. Nejčastěji ale Ukrajinci začínají projevovat fatalistické myšlení.

„Myslím, že lidé, kteří dnes zůstávají ve městech jako Charkov, akceptují tvrdá pravidla hry a dokonale chápou, že každý den a každý okamžik může být skutečně poslední,“ sdělil listu The Kyiv Independent místní básník a hudebník Ivan Senin.

Začátkem války vyhledával se svým bratrem úkryt při každém ostřelování a dělal dobře. Poblíž jeho domu totiž v létě 2023 dopadla střela S-300 a letos v květnu klouzavá bomba. První dny války, kdy byl Charkov pustošen dělostřelectvem, popsal jako nejhorší.

Zdálo se, že Rusové pálí na město vším, co mají, uvedl Senin. V roce 2022 odrazily ukrajinské síly několik ruských útoků a později téhož roku obsadily okupované vesnice podél hranice. Situace se zlepšila a mnoho rodin se do města vrátilo.

V posledních měsících ale Rusko údery na Charkov opět stupňuje. V květnu zabila klouzavá bomba 19 lidí v hypermarketu s domácími potřebami. Lidé se ale chovají jinak než na začátku války, kdy utíkali do krytů nebo se skrývali v tunelech metra.

Kavárny, obchody a restaurace už nezavírají, jakmile se rozezní sirény, veřejná doprava nadále funguje a veřejnost obecně nereaguje. „Nemůžu říct, že bych v tom rozhodnutí viděl nějaký vzdor nebo něco podobného,“ tvrdil Senin, který už sám úkryt nevyhledává.

Strach ze sirén

Sirény v intenzivně ostřelovaných městech, jako je Charkov, mohou zaznít mnohokrát za den a může to trvat celé hodiny. Často varují obyvatele před nebezpečím, reálně to ale může znamenat start ruské stíhačky ke cvičení nebo v rámci přemístění.

Stíhačky navíc mohou nést hypersonické střely, které udeří na cíl během několika minut. Člověk se v takovém případě stejně nestihne ukrýt. To je důvod, proč se mnoho Ukrajinců rozhoduje podle situace, kdy se ukrýt a kdy zůstat doma, kde ale rovněž nejsou v bezpečí.

Situaci jim pomáhají pochopit hlavně oficiální a neoficiální zdroje na Telegramu. „Pokud je to ale balistická střela, tak stejně není čas se skrývat,“ upozornila Yuliia Podvihina, psycholožka působící v Oděse. „Už jen doufáte, že není pro vás.“

Oděsa byla terčem bombardování a ostřelování od samotného začátku války. Dříve místní vyhledávali úkryt, kde se dalo. Dnes je ale situace odlišná. Hodně lidí zůstává doma dál od oken, i když netuší, zda nezemřou. Drsná realita podle psycholožky změnila jejich chování.

Neustálá hrozba útoků si vybrala svou daň na duševním zdraví. Lidé mají strach i ze samotného zvuku sirén, a tak se raději vyhýbají veřejným místům a zůstávají doma. Podvihinina teta se bojí chodit na pláž. Kdyby se rozezněla siréna, možná by ji slyšela naposledy.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Ruské síly mají na dosah klíč k Doněcké oblasti, ale ne k celé Ukrajině

Situace na východní Ukrajině je kritická. Ruská armáda vytrvale postupuje směrem ke klíčovému městu Pokrovsk a stihla si podmanit několik okolních měst a obcí. Obránci se obávají dalšího masivního koordinovaného útoku v tomto směru. Jestli Pokrovsk padne, Moskva bude mít na dosah celou Doněckou oblast.

ANALÝZA: Íránské balistické rakety v rukou Ruska jsou problém, válku však nezvrátí

Nejen drony, Írán už dodává Rusku pro válku na Ukrajině i balistické střely. Potvrdily to ukrajinské a západní zdroje. Některé z nich hovoří o dramatickém vývoji z hlediska samotného konfliktu i vztahu mezi Washingtonem a Teheránem. Samotné íránské střely lze považovat za nepříjemnost, průběh války však patrně zásadním způsobem neovlivní. Otázkou nicméně zůstává, co Írán pošle ruské armádě příště.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinské jednotky podle Zelenského drží frontové linie v ruské Kurské oblasti

Ukrajinští vojáci pátým dnem drží frontové linie proti útočícím ruským silám v Kurské oblasti, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Moskva mezitím oznámila dobytí vesnice v Záporožské oblasti. Zprávy obou bojujících stran není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Íránský ministr zahraničí se v Ománu setkal s představitelem Húsíů

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí se dnes v ománském hlavním městě Maskatu setkal s hlavním vyjednavačem jemenských proíránských povstalců Húsíů Muhammadem Abdal Salámem. S...

Emirates kritizuje Boeing kvůli dalšímu zpoždění modelu 777X

Emirates, jeden z největších zákazníků Boeingu, ostře kritizuje zpoždění dodávek nového modelu 777X. Prezident aerolinek Tim Clark uvedl, že opakované problémy Boeingu přinášejí aerolinkám značné finanční ztráty a plánuje s firmou „smysluplnou diskuzi“ o dalším postupu. Emirates má objednáno 262 těchto strojů, což představuje téměř polovinu celkové objednávky.

Borrell: Izraelské útoky na mírovou misi OSN v Libanonu jsou nepřijatelné

Izraelské útoky na mírovou misi OSN v Libanonu (UNIFIL) jsou podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella absolutně nepřijatelné. Borrell to uvedl dnes v Lucemburku na okraj jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie. V misi má své vojáky několik zemí EU. Společné prohlášení sedmadvacítky ohledně útoků na UNIFIL bylo zveřejněno teprve v neděli večer, podle šéfa unijní diplomacie "trvalo příliš dlouho", než se představitelé zemí EU na textu shodli. Česko na dnešním jednání zastupuje mistr zahraničí Jan Lipavský.

Čína oznámila další ekonomické stimuly, nepodpořila je však čísly. Investoři tápou

Akcie čínských indexů dnes po sobotní tiskové konferenci, na níž ministr financí Lan Foan podle očekávání analytiků a investorů oznámil posílení ekonomických stimulů, opět vzrostly. Investoři ale pociťují nejistotu kvůli neuvedení konkrétních částek.

První část parlamentních voleb v Litvě vyhráli opoziční sociální demokraté

V nedělních parlamentních volbách v Litvě vyhráli opoziční sociální demokraté (SD) se ziskem 19,4 procenta hlasů. Šest politických stran si rozdělí 70 ze 141 mandátů. O zbylých 71 mandátech se hlasuje většinově, v prvním kole uspělo osm kandidátů, v 63 obvodech se bude 27. října konat druhé kolo. Šéfka SD Vilija Blinkevičiutéová už oznámila, že se pokusí sestavit vládu, informovala dnes litevská veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost LRT.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Ruské síly mají na dosah klíč k Doněcké oblasti, ale ne k celé Ukrajině

Situace na východní Ukrajině je kritická. Ruská armáda vytrvale postupuje směrem ke klíčovému městu Pokrovsk a stihla si podmanit několik okolních měst a obcí. Obránci se obávají dalšího masivního koordinovaného útoku v tomto směru. Jestli Pokrovsk padne, Moskva bude mít na dosah celou Doněckou oblast.

ANALÝZA: Íránské balistické rakety v rukou Ruska jsou problém, válku však nezvrátí

Nejen drony, Írán už dodává Rusku pro válku na Ukrajině i balistické střely. Potvrdily to ukrajinské a západní zdroje. Některé z nich hovoří o dramatickém vývoji z hlediska samotného konfliktu i vztahu mezi Washingtonem a Teheránem. Samotné íránské střely lze považovat za nepříjemnost, průběh války však patrně zásadním způsobem neovlivní. Otázkou nicméně zůstává, co Írán pošle ruské armádě příště.

ANALÝZA: Putin reaguje na krize pomalu, můžeme to vidět i v Kurské oblasti

Ukrajinská dočasná okupace poměrně rozsáhlého území v Kurské oblasti vstupuje do čtvrtého týdne. Postup útočících obránců sice zpomaluje, avšak prezident Vladimir Putin stále nedodržel svůj slib rázné odpovědi. Čím déle přitom nepřítel v Rusku setrvá, tím slabší Putin v očích ruských elit a veřejnosti bude.

ANALÝZA: Ukrajinská invaze do Kurské oblasti může zvrátit průběh války

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února 2022. Ukrajinská invaze do Ruska začala 6. srpna 2024. Tisíce ukrajinských vojáků postupují v Kurské oblasti a Moskva se obává i rozšíření válečné vřavy do sousední Bělgorodské oblasti. Ukrajina může hodně získat i ztratit – včetně vlastní suverenity.

ANALÝZA: Vztahy USA s ostatními členy NATO jsou klíčové pro stabilitu aliance a pokračující podporu Ukrajiny

Poslední americká vojenská pomoc umožnila Ukrajině na některých úsecích frontové linie zastavit nepřítele, nebo ho alespoň zpomalit. Bez další podpory ze strany USA bude mít napadená země vážný problém. A ta vůbec není s ohledem na nadcházející americké volby jistá. Politické dění v Americe může nakonec „roztrhat“ jednotu Severoatlantické Aliance (NATO).
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinské jednotky podle Zelenského drží frontové linie v ruské Kurské oblasti

Ukrajinští vojáci pátým dnem drží frontové linie proti útočícím ruským silám v Kurské oblasti, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Moskva mezitím oznámila dobytí vesnice v Záporožské oblasti. Zprávy obou bojujících stran není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Íránský ministr zahraničí se v Ománu setkal s představitelem Húsíů

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí se dnes v ománském hlavním městě Maskatu setkal s hlavním vyjednavačem jemenských proíránských povstalců Húsíů Muhammadem Abdal Salámem. S...

Emirates kritizuje Boeing kvůli dalšímu zpoždění modelu 777X

Emirates, jeden z největších zákazníků Boeingu, ostře kritizuje zpoždění dodávek nového modelu 777X. Prezident aerolinek Tim Clark uvedl, že opakované problémy Boeingu přinášejí aerolinkám značné finanční ztráty a plánuje s firmou „smysluplnou diskuzi“ o dalším postupu. Emirates má objednáno 262 těchto strojů, což představuje téměř polovinu celkové objednávky.

Změna klimatu přepíše učebnice lékařských fakult v Evropě

Klimatické změny mění svět a lékaři v Evropě se na to musí připravit. Exotické nemoci se stanou běžnými a zhorší se průběh běžných chronických chorob. V rámci evropské iniciativy se tomu přizpůsobí i lékařské fakulty. Do svých osnov zahrnou změnu klimatu a její dopad na veřejné zdraví.

Borrell: Izraelské útoky na mírovou misi OSN v Libanonu jsou nepřijatelné

Izraelské útoky na mírovou misi OSN v Libanonu (UNIFIL) jsou podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella absolutně nepřijatelné. Borrell to uvedl dnes v Lucemburku na okraj jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie. V misi má své vojáky několik zemí EU. Společné prohlášení sedmadvacítky ohledně útoků na UNIFIL bylo zveřejněno teprve v neděli večer, podle šéfa unijní diplomacie "trvalo příliš dlouho", než se představitelé zemí EU na textu shodli. Česko na dnešním jednání zastupuje mistr zahraničí Jan Lipavský.

Čína oznámila další ekonomické stimuly, nepodpořila je však čísly. Investoři tápou

Akcie čínských indexů dnes po sobotní tiskové konferenci, na níž ministr financí Lan Foan podle očekávání analytiků a investorů oznámil posílení ekonomických stimulů, opět vzrostly. Investoři ale pociťují nejistotu kvůli neuvedení konkrétních částek.

První část parlamentních voleb v Litvě vyhráli opoziční sociální demokraté

V nedělních parlamentních volbách v Litvě vyhráli opoziční sociální demokraté (SD) se ziskem 19,4 procenta hlasů. Šest politických stran si rozdělí 70 ze 141 mandátů. O zbylých 71 mandátech se hlasuje většinově, v prvním kole uspělo osm kandidátů, v 63 obvodech se bude 27. října konat druhé kolo. Šéfka SD Vilija Blinkevičiutéová už oznámila, že se pokusí sestavit vládu, informovala dnes litevská veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost LRT.

Čína zahájila další vojenské manévry kolem Tchaj-wanu, vede je ze všech směrů

Čína zahájila další vojenské cvičení v okolí Tchaj-wanu a označila je za varování před "separatistickými činy" tohoto ostrova. Podle Reuters čínská armáda oznámila, že její lodě a letadla se k Tchaj-wanu přiblíží ze severu, jihu, východu i z Tchajwanského průlivu. Tchajwanská vláda krok označila za další provokaci ohrožující stabilitu v regionu, ministerstvo obrany nicméně uvedlo, že nebude eskalovat konflikt, ale zvýšilo pohotovost. Tchajwanský prezident Laj Čching-te na dnešek svolal bezpečnostní schůzku na vysoké úrovni. Spojené státy vyjádřily znepokojení a vyzvaly Čínu ke zdrženlivosti.

Dronový útok na severu Izraele zabil čtyři vojáky a desítky jich zranil

Čtyři izraelští vojáci byli zabiti a přes 60 jich utrpělo zranění po dronovém útoku na vojenskou základnu na severu Izraele. Přihlásilo se k němu libanonské šíitské hnutí Hizballáh s tím, že šlo o reakci na čtvrteční izraelské údery na jihu Libanonu a v Bejrútu.
Reklama
Reklama