Viceprezidentka Spojených států bude s Polskem a Rumunskem spolupracovat na dalších krocích v reakci na vstup ruských vojsk na Ukrajinu. Kamala Harris chce oba státy ujistit o podpoře Washingtonu. O plánovaných setkáních s lídry obou zemí, která započnou ve čtvrtek, informovaly agentura Reuters a stanice CNN.
Státy, které jsou součástí východního křídla Severoatlantické aliance (NATO), dle Reuters stále více znepokojuje ruská agrese v regionu. Polsko i Rumunsko sdílí hranici s Ukrajinou, odkud proudí tisíce uprchlíků.
Harris se zaměří na způsoby, jak mohou členové NATO zavést ekonomické sankce a jak společně dále postupovat, uvedli vysoce postavení úředníci Bidenovy administrativy.
Americká viceprezidentka se také setká s ukrajinskými uprchlíky v Polsku a bude jednat o pokračující humanitární a bezpečnostní pomoci Ukrajině a regionu, dodaly zdroje agentury Reuters. Počet uprchlíků z Ukrajiny od 24. února už přesáhl dva miliony.
O problémech bude podle úředníků jednat ve Varšavě také s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, který region rovněž navštívil.
„Řada našich rozhovorů v těchto dvou hlavních městech bude o stanovení dalších kroků,“ řekl jeden z funkcionářů.
Návštěva Evropy přichází v návaznosti na cestu viceprezidentky do Německa, kde se zúčastnila bezpečnostní konference a setkala se s americkými spojenci a partnery včetně ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve snaze udržet evropské spojence jednotné.
Spojené státy a jejich spojenci zavedou „významná a bezprecedentní“ ekonomická opatření proti Rusku, pokud zaútočí na Ukrajinu, upozornila tehdy Harris. „Státní hranice by se neměly měnit silou,“ prohlásila 19. února v Mnichově.
Nabídka Polska poskytnout Ukrajině stroje MiG-29 zatím padá
V úterý USA odmítly překvapivou nabídku Polska přemístit své stíhací letouny MiG-29 na americkou základnu v Německu. Mělo se jednat o způsob, jak posílit ukrajinské letectvo v obraně proti ruským silám.
„Jakékoli rozhodnutí o dodávkách útočných zbraní by mělo dělat NATO na základě jednomyslnosti,“ prohlásil polský premiér Mateusz Morawiecki. „Proto jsme připraveni dodat všechny naše (stroje) MiG-29 do Ramsteinu. Nechceme nicméně podnikat nějaké kroky samostatně,“ vysvětlil v úterý ministerský předseda s tím, že Polsko není přímým účastníkem válečného konfliktu, napsala agentura Reuters.
Severoatlantická aliance se snaží vyhnout přímému zapojení do války na Ukrajině, což komplikuje některé kroky jako prosazení bezletové zóny nad jejím územím. Možnost poskytnout Ukrajině stíhací letouny ze sovětské éry byla považována za potenciální alternativu, připomněl server CNN.
Představitelé americké administrativy uvedli, že dialog o tom, jak nejlépe poskytnout Ukrajině bezpečnostní pomoc, bude pokračovat. Další podrobnosti však nesdělili.
Harris při návštěvě Evropy zdůrazní, že „Putin udělal chybu, která bude mít za následek jasnou strategickou porážku Ruska,“ řekl jeden z úředníků administrativy. Kreml své kroky popisuje jako takzvanou zvláštní vojenskou operaci s cílem odzbrojit Ukrajinu a sesadit vůdce, které nazývá neonacisty.